súťaž pre školy > súťažné tímy > Fero Priemyslovák
Zaostri na školu!
Škola: SPŠ Martin, Novomeského 5/24, Martin
Meno pedagóga: Ing. Lenka Huňorová
Zloženie tímu: trieda II.D, Tomáš Kozub IV.D, Lukáš Palko IV.E.
Škola na ktorú zaostrili: Stredná priemyselná škola v Martine
Stručná história školy:
Nie je náhodné, že stredná technická odborná škola,dnes pôsobiaca pod názvom SPŠ Martinsídli v centre Turčianskej záhradky. Vyžadovali si to prvky Košického vládneho programu, ktoré podporili spriemyselňovanie Slovenska. Hospodárske aj ekonomické makroukazovatele regiónu severného Slovenska upozornili na skutočnosť, že je potrebné pre prosperitu krajiny vybudovať v Martinestrojársky priemysel. Aby bol zabezpečený dostatok odborných a kvalifikovaných zamestnancov pre uvedené odvetvie vo vtedajšom závode KRIVÁŇ ČKD SOKOLOVO, bolo nevyhnutné v Turci zriadiť podnikovú priemyselnú školu pre výchovu technických pracovníkov. 30. novembra 1950 bola založená podniková priemyselná škola pre závod Kriváň.
Začiatky boli skromné. Okrem poverovacieho dekrétu, jednej stoličky, písacieho stola so zásuvkou, stodvadsiatich prihlášok, si žiaci mohli sadnúť do lavíc 5. septembra 1951 po slávnostnom otvorení v budove dnešného gymnázia V. P. Tótha konanom 1. septembra 1951. V prvej fáze vývoja Vyššej priemyselnej školy strojníckej sa ešte jej duchovné fluidum stihlo presťahovať do budovy dnešnej Obchodnej akadémie, kde maturovali prví absolventi a až potom za pomoci študentov, učiteľov a rodičov sa začali práce na budove, v ktorej sa momentálne nachádza.
15. februára 1952 začalo štúdium popri zamestnaní, 1. októbra 1953 bola inštitúcia premenovaná na Priemyselnú školu strojnícku, s vyučovaním odboru strojárstvo, so špecializáciou na stavbu automobilov, traktorov a strojársku technológiu. Začiatok vyučovania v novej účelovej budove na Hostihore bol 9. decembra 1957. Postupne sa dobudovávala internátna časť, ktorá bola daná do užívania 1. septembra 1959. O rok neskôr (1. septembra 1960) sa opäť zmenil názov školy a odvtedy nesie meno, pod ktorým ju poznáme dodnes: Stredná priemyselná škola v Martine.
60-te roky na škole sú érou budovania laboratórií. V tomto období sa škola rozrastala najviac. 30. decembra 1960 bol do užívania odovzdaný blok dielní, 1. septembra 1961 je otvorený nový študijný odbor zlievarenstvo, namiesto ktorého od 1. septembra 1968 bol zriadený nový študijný odbor prístrojová a automatizačná technika.
70–te rokysú známe predovšetkým športovými aktivitami , napríklad organizovaním celoslovenských šachových hier. Každý rok po tri dni v kinosále súťažilo 180 účastníkov. Škola získala pohár celkovo trikrát a stala sa jeho trvalým držiteľom. Volejbalové družstvo chlapcov bolo víťazom krajského majstrovstva a dlhodobo účinkovalo aj v dorasteneckej lige. Najväčší úspech v roku 1979 dosiahli hádzanári SPŠ, ktorí sa umiestnili na treťom mieste v rámci ČSSR. Škola nadviazala spoluprácu so školou v Rossweine, v bývalej NDR. S pomocou ZŤS sa vybudovalo a od 1. septembra 1978 spustilo do prevádzky školské výpočtové laboratórium.
1. septembra 1980 sa otvoril ďalší študijný odbor zariadenia silnoprúdovej elektrotechniky. V období rokov 1981 - 1991 škola organizovala podujatia, kde pedagógovia odovzdávali svoje skúsenosti iným školám v oblasti výpočtovej techniky a grafických konštrukčných systémov. Zintenzívnil sa aj vyučovací proces, všetky predmety sa vyučovali v odborných učebniach, využívala sa audiovizuálna technika i moderná výpočtová technika. Hlavnými študijnými odbormi od 1. septembra 1984 boli strojárstvo, strojárska technológia, strojárska konštrukcia, slaboprúdová a silnoprúdová elektrotechnika, prístrojová a automatizačná technika. Na športové a kultúrne aktivity boli k dispozícii študentský klub a moderne vybavená posilňovňa. Od školského roku 1989/1990 v súvislosti so zmenou spoločenských pomerov, bolo umožnené škole získať autonómnosť a právnu subjektivitu.
Po zamatovej revolúcii sa na SPŠ Martin škole začali vyučovať nové študijné odbory: technické a informatické služby (od 1. septembra 1992), mechatronika (od 1. septembra 1995), technické lýceum (od 1. septembra 2001) a logistika (od 1. septembra 2010).
Dňa 1. septembra 1994 vznikla dohoda o spolupráci so Žilinskou univerzitou, ktorej výsledkom bolo otvorenie bakalárskeho štúdia na pôde školy, ktoré sa neskôr presťahovalo do Žiliny. Kooperácia so ŽU pokračovala podpísaním dohody o založení a prevádzke lokálnej CISCO sieťovej akadémie (LCNA).
Škola sa pravidelne zapájala do rôznych projektov a študenti školy do súťaží predovšetkým technického zamerania, v ktorých dosiahli významné úspechy i na celoslovenskej úrovni (Stredoškolská odborná činnosť, Zenit v elektronike, Zenit v programovaní, Strojárska olympiáda, IPM Student Award, Siemens Young Generation Award a iných).
Škola je pre výučbu odborných technických odborov veľmi dobre vybavená. Na škole je vybudovaná počítačová sieť (cca 160 počítačov) s vysokorýchlostným pripojením na Internet prostredníctvom optickej linky. Počítače sú pravidelne obnovované za moderné, aby sa udržal krok s najnovšími trendmi. Počítače doplnené dataprojektormi sa využívajú i vo výučbe netechnických predmetov ako sú slovenský jazyk, dejepis, prírodovedné predmety, ekonomické predmety atd.
Počas 60 rokov existencie Stredná priemyselná škola Martin vychovala spolu 9 217 absolventov technického zamerania(maturanti rokov 1955 - 2011). 7 847 študentov maturovalo v triedach denného štúdia a1 370študentov maturovalo v škole pre pracujúcich.
Zdroj • Ročenky SPŠ Martin (viac informácií o ročenkách v archíve SPŠ Martin alebo na stránke historia.freesh.sk). o 30 rokov SPŠ Martin
• Oficiálna stránka školy www.spsmt.sk
• Oficiálna verejná fotogaléria školy https://picasaweb.google.com/113292773569473641673?noredirect=1
Výsledky pátrania vo formáte PDF.
Galéria zaslaných fotografií: