výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
baner_aktualne

 

aktuality 2020

23. 09. 2020
NOC MÚZEÍ A GALÉRII TENTO ROK ONLINE
Na pôde Slovenského národného múzea (SNM) sme dnes spolu s ďalšími zástupcami múzeí a galérií koordinovali spoločný postup pri tohtoročnej realizácii podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa z dôvodu pandémie presunulo na 14. november. Zmenená bude aj jeho podoba, kedy múzeá a galérie budú prednostne svoje činnosti prezentovať v online priestore.

21. 09. 2020
V RELÁCII SK DEJINY KURÁTORKA MIROSLAVA SLEZÁKOVÁ 
V najbližších častiach relácie SK DEJINY, ktorú vysiela RTVS s Ľubomírom Bajaníkom v pondelok 21:40 na Dvojke, budú historici školstva diskutovať o vybraných témach dejín školstva. V bloku relácie venovanej téme škola, učiteľ a žiak v minulosti diskutovala spolu s kolegyňami z Historického ústavu SAV Evou Kowalskou a Danielou Kodajovou kurátorka múzea Miroslava Slezáková. Reláciu môžete sledovať v archíve RTVS https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14144/242571#33, dozviete sa množstvo zaujímavostí o našej školskej histórii.

17. 09. 2020
RIADITEĽKA MARTINA KOČÍ HOSTKOU V RÁDIU REGINA
Pozvanie redaktorky Beáty Repíkovej do Rádia Regina prijala riaditeľka Martina Kočí. V rozhovore sa dozviete zaujímavosti nielen o dianí v múzeu, ale aj o histórii školstva. Reláciu Hosť panorámy si môžete vypočuť v archíve RTVS https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11363/1418291  

14. 09. 2020
VYŠLO NOVÉ ČÍSLO HISTORICKO - PEDAGOGICKÉHO FÓRA
V najnovšom dvojčísle nájdete niekoľko štúdií z dejín školstva na Slovensku; Lukáš Trnkóci píše o kremnickom učiteľovi Pavlovi Križkovi v rokoch 1860 – 1863, Igor Marks spracoval sociologický pohľad na vonkovskú školu a postavu učiteľa očami Antona Štefánka.
V témach o školskom múzejníctve Martina Kočí porovnala akvizičnú činnosť školských múzeí v praxi na Slovensku a v Českej republike a náš bývalý kolega Vladimír Michalička zosumarizoval článok o 50 rokoch činnosti múzea. Jeho prínos ako dlhoročného vedeckého pracovníka múzea opísala Daniela Vaněková v príspevku pri príležitosti jeho tohtoročného jubilea.
 Časopis vo forme PDF nájdete TU >>>

10. 09. 2020
CYKLUS AUTORSKÝCH VÝSTAV MŠaP OPÄŤ PUTUJE PO SLOVENSKU
Od 17. septembra sprístupní Tekovské múzeum v Leviciach výstavu Herci v školských laviciach. V priestoroch Galérie Jozefa Necséyho ju môžete vidieť do konca kalendárneho roka. 

02. 09. 2020
OZNAM
VÝSTAVNÉ PROJEKTY A PODUJATIA PRESÚVAME NA NESKÔR
Oznamujeme návštevníckej verejnosti, že avizované výstavné projekty Speváci v školských laviciach a Fenomén spolpráce sme museli z technických dôvodov odložiť. Všetky aktuálne informácie prinesieme priebežne. 

17. 08. 2020
MÚZEUM ŠKOLSTVA A PEDAGOGIKY MÁ 50 ROKOV
Po rokoch neúspešných snáh našlo múzeum budovu, ktorá má potenciál byť jeho dôstojným sídlom. Symbolicky sa do nej presťahovalo práve v období, keď si pripomína 50. výročie svojho vzniku. Kolégium vtedajšieho ministerstva školstva ho zriadilo práve 17. augusta 1970. >>>

11. 08. 2020
NÁVŠTEVA MINISTRA ŠKOLSTVA V MÚZEU - VIDEO
Päťdesiat rokov od vzniku rezortného múzea špecializovaného na dejiny školstva si pripomenul i minister školstva Branislav Gröhling, ktorý navštívil Múzeum školstva a pedagogiky. Pri tejto príležitosti sa  oboznámili so súčasným stavom po presťahovaní a víziami, ktoré v novej budove a jej okolí plánuje múzeum v budúcnosti realizovať. K videu >>>

24. 07. 2020
PERSONÁLNA ZMENA V MŠaP
Z postu riaditeľky MŠaP odchádza PhDr. Daniela Vaněková, ktorá ho viedla viac ako 20 rokov. Kolektív pracovníkov múzea ďakuje za jej obetavú prácu a ľudský prístup. Na poste riaditeľky ju vymenila Mgr. Martina Kočí.

10. 07. 2020
MŠaP SA PRIPRAVUJE NA 50. VÝROČIE V NOVOM SÍDLE
Múzeum v polovici septembra sprístupní časť priestorov v novej budove. Prvým výstavným projektom bude redizajnovaná výstava z cyklu osobnosti v školských laviciach - Speváci. Tešiť sa môžete na sprievodné podujatia za účasti známych slovenských spevákov. 

20. 06. 2020
50 Z KABINETU
Predstavujeme Vám ďalšiu virtuálnu prezentáciu. Tento krát pôjde o výber 50 zbierkových predmetov z fondu múzea, pochádzajúce z obdobia 1. ČSR. Vstúpte do sveta školských pamiatok >>>

18. 05. 2020
MEDZINÁRODNÝ DEŇ MÚZEJNÍKOV A NOVÝ TERMÍN NOCI MÚZEÍ A GALÉRIÍ
Každoročne si od roku 1977 na podnet Rady múzeí ICOM pripomíname 18. mája Deň múzeí. Pripomína sa význam múzeí pre spoločnosť a hovorí sa o zmysluplnosti ich existencie.
My múzejníci sa v tomto období vždy tešíme na návštevníkov počas podujatia Noc múzeí a galérií, kedy pripravujeme špeciálne programy a venujeme sa Vám viac ako po iné návštevné dni. Výnimočná situácia sa však dotkla aj tohto podujatia. Avšak o možnosť opäť sa niečo nové dozvedieť o múzeu a nazrieť do jeho skrytých miest nebudete ukrátení ani tento rok.
Podujatie Noc múzeí a galérií sa totiž presunulo na nový termín - sobotu, 14. novembera 2020.

27. 04. 2020
ONLINE VERZIE VÝSTAV OSOBNOSTI V ŠKOLSKÝCH LAVICIACH
Prinášame Vám možnosť prezrieť si z pohodlia vášho domova výstavné projekty z cyklu Osobnosti v školských laviciach, ktoré boli v minulosti v múzeu prezentované ako výstavy.
Každá z výstav priniesla mnoho zaujímavých, časťo nepoznaných faktoch o známych ľuďoch, a preto sme sa rozhodli, nechať Vám aj takýmto online spôsobom nazrieť do spomienok na školské časy slovenských osobností z oblasti divadla, literatúry, filmu či športu. Presvečte sa sami. K výstavám >>>

17. 04. 2020
MÚZEUM SI PRIPOMÍNA 50 ROKOV OD SVOJHO VZNIKU, PRINÁŠAME JEHO HISTÓRIU
Rok 2020 sa v múzeu nesie v znamení 50. výročia svojej existencie. Vo virtuálnej podobe si pripomenieme jednotlivé dekády toho, ako sa Múzeum školstva a pedagogiky formovalo od čias svojho vzniku až po súčasnosť. Zalovili sme v archívoch a našli naozaj zaujímavé informácie.
Viac sa dozviete v tomto článku >>>

01. 04. 2020
2% PRE MÚZEUM
Neviete, čo s vašimi 2% z daní? Darujte ich občianskemu združeniu Pro museum sídliace pri múzeu a podporte tak jeho múzejné činnosti. O tom, v čom nám Pro museum pomáha sa dočítate TU >>>

28. 03. 2020 
VÝNIMOČNÁ SITUÁCIA NA ŠKOLÁCH. ČO HOVORÍ HISTÓRIA?
Tento rok si učitelia svoj sviatok pripomínajú v mimoriadne neobvyklej situácii. Pozrite sa s nami na to, či boli aj v minulosti celoplošne zatovrené školy alebo aké udalosti mohli spôsobiť, že na školách sa nevyučovalo... Rozhovor pre portál veda na dosah/pedagogikcé vedy poskytla riaditeľka múzea Daniela Vaněková. K článku >>>

07. 01. 2020
MÚZEUM PRESŤAHOVANÉ
Koniec roka 2019 sa v múzeu niesol v znamení sťahovania. Po niekoľkomesačnej príprave balenia zbierkového fondu, prišiel na rad ich transport. Šlo o mimoriadne náročné obdobie, počas ktorého sa do novej budovy premiestnili stovky krabíc s predmetmi, samotné zbierky i celé múzejné pracovisko. Viac sa dozviete v špeciálnej časti sťahovanie/rekonštrukcia >>>


 


<< aktuality 2018    << aktuality 2019