výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
baner_aktualne_2020

 

aktuality 2020

AKTUÁLNY OZNAM
VÝSTAVNÉ PROJEKTY A PODUJATIA PRESÚVAME NA NESKÔR
Oznamujeme návštevníckej verejnosti, že avizované výstavné projekty Speváci v školských laviciach a Fenomén spolpráce v reštaurovaní sme museli z technických dôvodov odložiť. Všetky aktuálne informácie prinesieme priebežne. 

2.12. 2020
ROZHOVOR S DANIELOU VANĚKOVOU V REVUE HISTÓRIA
V najnovšom čísle História, populárno-vedecký časopis o histórii a dejinách spoločnosti, ktorý vychádza v spolupráci s Historickým ústavom SAV a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV, nájdete rozhovor s bývalou riaditeľkou múzea Danielou Vaněkovou. O jej začiatkoch, ambíciách, prelomových obdobiach Múzea školstva a pedagogiky či vzťahu k múzejníčine sa rozprávala historička Katarína Hradská.

13. 11. 2020
LIVE STREAM PRIPOMENIE 350. VÝROČIE ÚMRTIA J. A. KOMENSKÉHO
Podujatie pod patronátom Filosofického ústavu akademie věd Českej republiky doslova spojí celý svet. Pracovníci akadémii vied, univerzít, výskumných vedeckých pracovísk, múzeí, učitelia či študenti z piatich kontinentov sveta, budú čítať z diel významného pedagóga a mysliteľa Jána Ámosa Komenského, čím si svet pripomenie 350. výročie úmrtia významnej osobnosti akou bol J. A. Komenský.
Do podujatia sa zapojí aj Múzeum školstva a pedagogiky - kurátor Martin Gabčo prečíta stať z Komenského diela Veľká Didaktika zo zbierok múzea, pojednávajúcom o všeobecnom vyučovaní na školách v 17. storočí, konkrétne v nedeľu 15. novembra od 9:00 hod.
Celý live stream začne v sobotu 14. novembra o polnoci a bude dostupný na youtube https://www.youtube.com/watch?v=FIiV6-hErKg. Viac info https://bit.ly/3lqdYKb 

11. 11. 2020
NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ, 14.11.
ONLINE PROGRAM MÚZEA NA FACEBOOKU, YOUTUBE A MSAP.SK

Za zatvorenou bránou - virtuálna prehliadka premeny starej školy na múzeum
Osobnosti v školských laviciach - online výstavné cykly spomienok slovenských osobností z oblasti divadla, literatúry, filmu či športu, ktoré zaspomínali na svoje školské časy
50 z kabinetu - prezentácia vybraných päťdesiatich školských zbierkových predmetov z rokov 1918 - 1945 

9. 11. 2020
POZÝVAME NA E-KONFERENCIU DEJINY ŠKOLSTVA V BRATISLAVSKEJ ŽUPE
Témou jedenásteho ročníka série konferencií, ktoré organizuje Bratislavský kraj v spolupráci s Academia Istropolitana Nova sa stali dejiny školstva. Viacero príspevkov s témami školskej histórie doplní príspevok riaditeľky a kurátorky Martiny Kočí, ktorá bude hovoriť o školských pamiatkach Múzea školstva a pedagogiky.
Na e-konferenciu sa môžete prihlásiť do 16. novembra. Jednotlivé príspevky vo forme videí budú následne sprístupnené prihláseným záujemcom od 19.11. 2020 do 31.1. 2021. Registrácia >>> 
https://bit.ly/2Ind42T

26. 10. 2020
VYDALI SME NOVÚ PUBLIKÁCIU
Na svete je nová publikácia autorského tímu pracovníkov múzea - Michaely Jelínkovej, Martina Gabča, Daniely Vaněkovej a Zuzany Kunštekovej. Zachytáva dianie v Múzeu školstva a pedagogiky v priebehu rokov 2015 - 2020, a tiež informuje o výsledkoch jeho odborných múzejných činností. V tejto dekáde sa z hľadiska pamäti múzea uskutočnila veľká vec - získanie budovy, ktorá veríme, že predznamenáva dôstojnejšie podmienky na realizáciu našej múzejnej práce.
Ak máte o publikáciu záujem, napíšte nám mail na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

23. 10. 2020
UDEĽOVANIE CIEN PAMIATKY A MÚZEÁ 
Múzea a galérie na Slovensku sú každoročne oceňované za svoju prácu, ktorou zveľaďujú kultúrne dedičstvo našej krajiny v podobe cien časopisu Pamiatky a múzeá - revue pre kultúrne dedičstvo. Naše múzeum je hrdým nositeľom tohto ocenenia, ktoré mu bolo udelené roku 2006 za Pilotný projekt stálej expozície dejín školstva a pedagogiky na Slovensku. Tento rok bude možné sledovať slávnostné odovzdávanie cien nominovaným múzeám a galériám za ich aktivity v roku 2019 na RTVS Dvojka v sobotu večer o 20:10 hod. Držíme palce a blahoželáme víťazom z múzejnej a galerijnej obce. Jednotlivé nominácie sú dostupné na youtube/rtvsoffical/pamiatky a múzea.

30. 09. 2020
POKRAČOVANIE RELÁCIE SK DEJINY NA RTVS O ŠKOLSTVE A VZDELÁVANÍ 
Miroslava Slezáková, kurátorka múzea spolu s prof. Mironom Zelinom, psychológom a odborníkom na školstvo a vzdelávanie hovorili o postavení učiteľa i žiaka v priebehu 20. storočia. Reláciu si môžete pozrieť v archíve RTVS https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14144/243490#594

23. 09. 2020
NOC MÚZEÍ A GALÉRII TENTO ROK ONLINE
Na pôde Slovenského národného múzea (SNM) sme dnes spolu s ďalšími zástupcami múzeí a galérií koordinovali spoločný postup pri tohtoročnej realizácii podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa z dôvodu pandémie presunulo na 14. november. Zmenená bude aj jeho podoba, kedy múzeá a galérie budú prednostne svoje činnosti prezentovať v online priestore.

21. 09. 2020
V RELÁCII SK DEJINY KURÁTORKA MIROSLAVA SLEZÁKOVÁ 
V najbližších častiach relácie SK DEJINY, ktorú vysiela RTVS s Ľubomírom Bajaníkom v pondelok 21:40 na Dvojke, budú historici školstva diskutovať o vybraných témach dejín školstva. V bloku relácie venovanej téme škola, učiteľ a žiak v minulosti diskutovala spolu s kolegyňami z Historického ústavu SAV Evou Kowalskou a Danielou Kodajovou kurátorka múzea Miroslava Slezáková. Reláciu môžete sledovať v archíve RTVS https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14144/242571#33, dozviete sa množstvo zaujímavostí o našej školskej histórii.

17. 09. 2020
RIADITEĽKA MARTINA KOČÍ HOSTKOU V RÁDIU REGINA
Pozvanie redaktorky Beáty Repíkovej do Rádia Regina prijala riaditeľka Martina Kočí. V rozhovore sa dozviete zaujímavosti nielen o dianí v múzeu, ale aj o histórii školstva. Reláciu Hosť panorámy si môžete vypočuť v archíve RTVS https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11363/1418291  

14. 09. 2020
VYŠLO NOVÉ ČÍSLO HISTORICKO - PEDAGOGICKÉHO FÓRA
V najnovšom dvojčísle nájdete niekoľko štúdií z dejín školstva na Slovensku; Lukáš Trnkóci píše o kremnickom učiteľovi Pavlovi Križkovi v rokoch 1860 – 1863, Igor Marks spracoval sociologický pohľad na vonkovskú školu a postavu učiteľa očami Antona Štefánka.
V témach o školskom múzejníctve Martina Kočí porovnala akvizičnú činnosť školských múzeí v praxi na Slovensku a v Českej republike a náš bývalý kolega Vladimír Michalička zosumarizoval článok o 50 rokoch činnosti múzea. Jeho prínos ako dlhoročného vedeckého pracovníka múzea opísala Daniela Vaněková v príspevku pri príležitosti jeho tohtoročného jubilea.
 Časopis vo forme PDF nájdete TU >>>

10. 09. 2020
CYKLUS AUTORSKÝCH VÝSTAV MŠaP OPÄŤ PUTUJE PO SLOVENSKU
Od 17. septembra sprístupní Tekovské múzeum v Leviciach výstavu Herci v školských laviciach. V priestoroch Galérie Jozefa Necséyho ju môžete vidieť do konca kalendárneho roka. 

17. 08. 2020
MÚZEUM ŠKOLSTVA A PEDAGOGIKY MÁ 50 ROKOV
Po rokoch neúspešných snáh našlo múzeum budovu, ktorá má potenciál byť jeho dôstojným sídlom. Symbolicky sa do nej presťahovalo práve v období, keď si pripomína 50. výročie svojho vzniku. Kolégium vtedajšieho ministerstva školstva ho zriadilo práve 17. augusta 1970. >>>

11. 08. 2020
NÁVŠTEVA MINISTRA ŠKOLSTVA V MÚZEU - VIDEO
Päťdesiat rokov od vzniku rezortného múzea špecializovaného na dejiny školstva si pripomenul i minister školstva Branislav Gröhling, ktorý navštívil Múzeum školstva a pedagogiky. Pri tejto príležitosti sa  oboznámili so súčasným stavom po presťahovaní a víziami, ktoré v novej budove a jej okolí plánuje múzeum v budúcnosti realizovať. K videu >>>

24. 07. 2020
PERSONÁLNA ZMENA V MŠaP
Z postu riaditeľky MŠaP odchádza PhDr. Daniela Vaněková, ktorá ho viedla viac ako 20 rokov. Kolektív pracovníkov múzea ďakuje za jej obetavú prácu a ľudský prístup. Na poste riaditeľky ju vymenila Mgr. Martina Kočí.

10. 07. 2020
MŠaP SA PRIPRAVUJE NA 50. VÝROČIE V NOVOM SÍDLE
Múzeum v polovici septembra sprístupní časť priestorov v novej budove. Prvým výstavným projektom bude redizajnovaná výstava z cyklu osobnosti v školských laviciach - Speváci. Tešiť sa môžete na sprievodné podujatia za účasti známych slovenských spevákov. 

20. 06. 2020
50 Z KABINETU
Predstavujeme Vám ďalšiu virtuálnu prezentáciu. Tento krát pôjde o výber 50 zbierkových predmetov z fondu múzea, pochádzajúce z obdobia 1. ČSR. Vstúpte do sveta školských pamiatok >>>

18. 05. 2020
MEDZINÁRODNÝ DEŇ MÚZEJNÍKOV A NOVÝ TERMÍN NOCI MÚZEÍ A GALÉRIÍ
Každoročne si od roku 1977 na podnet Rady múzeí ICOM pripomíname 18. mája Deň múzeí. Pripomína sa význam múzeí pre spoločnosť a hovorí sa o zmysluplnosti ich existencie.
My múzejníci sa v tomto období vždy tešíme na návštevníkov počas podujatia Noc múzeí a galérií, kedy pripravujeme špeciálne programy a venujeme sa Vám viac ako po iné návštevné dni. Výnimočná situácia sa však dotkla aj tohto podujatia. Avšak o možnosť opäť sa niečo nové dozvedieť o múzeu a nazrieť do jeho skrytých miest nebudete ukrátení ani tento rok.
Podujatie Noc múzeí a galérií sa totiž presunulo na nový termín - sobotu, 14. novembera 2020.

27. 04. 2020
ONLINE VERZIE VÝSTAV OSOBNOSTI V ŠKOLSKÝCH LAVICIACH
Prinášame Vám možnosť prezrieť si z pohodlia vášho domova výstavné projekty z cyklu Osobnosti v školských laviciach, ktoré boli v minulosti v múzeu prezentované ako výstavy.
Každá z výstav priniesla mnoho zaujímavých, časťo nepoznaných faktoch o známych ľuďoch, a preto sme sa rozhodli, nechať Vám aj takýmto online spôsobom nazrieť do spomienok na školské časy slovenských osobností z oblasti divadla, literatúry, filmu či športu. Presvečte sa sami. K výstavám >>>

17. 04. 2020
MÚZEUM SI PRIPOMÍNA 50 ROKOV OD SVOJHO VZNIKU, PRINÁŠAME JEHO HISTÓRIU
Rok 2020 sa v múzeu nesie v znamení 50. výročia svojej existencie. Vo virtuálnej podobe si pripomenieme jednotlivé dekády toho, ako sa Múzeum školstva a pedagogiky formovalo od čias svojho vzniku až po súčasnosť. Zalovili sme v archívoch a našli naozaj zaujímavé informácie.
Viac sa dozviete v tomto článku >>>

01. 04. 2020
2% PRE MÚZEUM
Neviete, čo s vašimi 2% z daní? Darujte ich občianskemu združeniu Pro museum sídliace pri múzeu a podporte tak jeho múzejné činnosti. O tom, v čom nám Pro museum pomáha sa dočítate TU >>>

28. 03. 2020 
VÝNIMOČNÁ SITUÁCIA NA ŠKOLÁCH. ČO HOVORÍ HISTÓRIA?
Tento rok si učitelia svoj sviatok pripomínajú v mimoriadne neobvyklej situácii. Pozrite sa s nami na to, či boli aj v minulosti celoplošne zatovrené školy alebo aké udalosti mohli spôsobiť, že na školách sa nevyučovalo... Rozhovor pre portál veda na dosah/pedagogikcé vedy poskytla riaditeľka múzea Daniela Vaněková. K článku >>>

07. 01. 2020
MÚZEUM PRESŤAHOVANÉ
Koniec roka 2019 sa v múzeu niesol v znamení sťahovania. Po niekoľkomesačnej príprave balenia zbierkového fondu, prišiel na rad ich transport. Šlo o mimoriadne náročné obdobie, počas ktorého sa do novej budovy premiestnili stovky krabíc s predmetmi, samotné zbierky i celé múzejné pracovisko. Viac sa dozviete v špeciálnej časti sťahovanie/rekonštrukcia >>>


 


<< aktuality 2019   aktuality 2021 >>