výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
toth

športovci v školských laviciach

Škola - každý z nás do nej chodil. Niekto má na ňu dobré spomienky, iný by na toto obdobie svojho života radšej zabudol. Všetci sme mali v škole telesnú výchovu, ale nie každy v nej vynikal. Boli takí, ktorí áno a svoje športové úspechy dosiahli práve v období, keď každodenne zasadali do školských lavíc. Ako si na svoju školu spomínajú? Ako zvládali skĺbiť školské povinnosti so športovou prípravou? Čo im škola dala alebo vzala? To sú otázky, na ktoré sme hľadali odpovede v rozhovoroch s nimi.

Vybrali sme vrcholových športovcov niekoľkých generácií, z rôznych druhov športu. V ich zaujímavých odpovediach sa odzrkadľuje aj charakter doby, v ktorej chodili do školy a športovali.

Oslovili sme Matildu Schrojfovú, Jozefa Golonku, Vladimíra Hopku, Máriu Mračnovú, Katarínu Ráczovú, Stanislava Kropiláka, Miloša Mečířa, Richarda Kapuša, Martinu Moravcovú, Dominika Hrbatého, Petra a Pavla Hochschornerovcov, Veroniku Strapekovú a najnovšie i Mateja Tótha.

Výstavný projekt vznikol v roku 2005, ako snaha sprístupniť verejnosti popri odborných i popularizačné témy, a to vo forme spomienok výnimočných ľudí na ich školský život. Úspešnosť celého projektu potvrdilo už 10. výročie trvania, preto sme sa rozhodli v súvislosti s olympijskými hrami v Rio de Janeiro oživiť tému výpovede športovcov, revitalizovať ju a vyspovedať ešte stále aktívne pôsobiaceho športovca, atléta Mateja Tótha.

Výstava sa skladá zo 14 plagátov s rozmermi 200 x 60 cm, ktoré sa pomocou háčikov dajú ľahko zavesiť na stenu. Preprava je jednoduchá, plagáty sa dajú stočiť, takže postačuje osobné auto, prípadne sa dá zaslať aj kuriérom. Záujemcovia si prepravu musia zabezpečiť na vlastné náklady.

Viac fotografií z výstavy nájdete v archíve >>