archív - podujatia 2015 a 2016
2015 - 26. marec - seminár ako učiť o holokauste na slovenských školách
V rámci výstavy Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní sme v spolupráci so SNM - Múzeom židovskej kultúry, EDAH o.z. a Metodicko-pedagogickým centrom usporiadali podujatie s názvom Ako učiť o holokauste na slovenských školách. Počas posledných marcových dní si totiž pripomíname 73. výročie prvého transportu slovenských Židoviek z Popradu do Oswienčimu.
Seminár viedol PhDr. Martin Korčok, PhD., vedúci múzea holokaustu v Seredi, ktorý sa zaoberá výskumom židovskej histórie a pedagógom, pre ktorých sme seminár zorganizovali, prostredníctvom prednášky sprostredkoval dôležité fakty o holokauste na našom území.
2015 - 27. marec - stretnutie s prof. Jánom Pišútom
Prof. Ján Pišút, významný matematik a fyzik, ktorý v rokoch 1990-92 viedol rezort školstva si pri príležitosti Dňa učiteľov zaspomínal na časy svojho žiackeho, študentského i profesijného života.
2015 - 15. a 29. apríl - premietnime si minulosť
Fanúšikovia starých filmov a starožitnej techniky sa stretli v múzeu, aby sa dozvedeli aký význam malo premietanie školských filmov na školách. Mali tak možnosť prostredníctvom filmového fondu nášho múzea okúsiť starodávnu atmosféru celuloidových filmov a ich premietania.
2015 - 5. máj - slávnostný koncert
Počas mája si pripomíname významnú historickú udalosť, akou bolo ukončenie 2. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sme pre verejnosť usporiadali slávnostný koncert. Podujatie bolo spojené s výstavou Slovenskí učitelia v obdoji a Slovenskom národnom povstaní, ktorá spracováva aj obdobie konca vojny a zmeny s tým spojené. Koncertom sme nechali "prehovoriť" najkrajší nástroj, ktorým je ľudský hlas. Jeho silu predviedol akademický spevácky zbor Tempus, ktorého členovia jednotlivými skladbami priblížili viaceré tváre vojny a oslobodenia.
Múzeum sa tak pripojilo k oslavám a spomienke ukončenia najväčšej vojnovej tragédie ľudstva v 20. storočí.
2015 - 16. máj - noc múzeí a galérií
V sobotu 16. mája múzeá a galérie v celej Európe oslavovali Deň múzejníctva prostredníctvom podujatia nazvanom Noc múzeí a galérií. Hlavnou úlohou tohto podujatia je prezentovať verejnosti dôležitosť múzejných a galerijných inštitúcií, ktoré uchovávajú kultúrne dedičstvo našej krajiny a informovať tak o ich význame.
Múzeum školstva a pedagogiky sa do Noci múzeí a galérií zapája už od začiatku a uvedomuje si, že je nutné oboznamovať návštevníkov s históriou školstva, ktorá má na Slovensku dlhú tradíciu.
Aj počas 11. ročníka tohto podujatia si mohli návštevníci prísť pozrieť zaujímavú výstavu o slovenskom školstve, výchove a vzdelávaní počas Slovenského národného povstania (Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní, 1939-1945), stretnúť sa s pracovníkmi múzea, na programe v Duchu školského poriadku sa zoznámiť so správaním žiakov na školách v minulosti, preniesť sa cez osobnosti školskej histórie do minulosti na programe Takí boli učitelia alebo si iba zaspomínať na svoje školské časy. Múzeum bolo netradične otvorené až do polnoci a privítalo počas tohto dňa množstvo zvedavých návštevníkov. Dospelí ocenili najmä možnosť vypočuť si výklad o výstave priamo od kurátorov, ktorí stáli za jej prípravou. Deti sa tešili, že sa niečo nové naučili a odniesli si tak hodnotné zážitky.
2015 - 1. jún - minulosť vs. budúcnosť (ako ďalej s písaním?)
Medzinárodný deň detí sme oslavovali v múzeu písaním. Vzdelávací program pripravený v spolupráci s FabLabom Slovensko oboznámil deti s vývojom písania a písacích potrieb ako ich poznáme z minulosti, aj s tým kam sa až písanie technologicky posunulo a akú podobu bude mať v budúcnosti. V interaktívnom programe deti pracovali s replikami archaických písacích potrieb z minulosti (vosková tabuľka a stillus, brko, pierko) a ako kontrast tiež s 3D perom, ktoré bude možno o niekoľko desiatok rokov súčasťou vyučovania na školách. Tých starších zaujala aj 3D tlačiareň, ktorá žiakom počas programu vymodelovala predmet, ktorý si mohli zobrať do školy. Že žiaci to nemali jednoduché v minulosti a náročné to bude s písaním aj v budúcnosti skonštatovali všetci, ktorí program absolvovali.
2015 - 1. december - vernisáž výstavy mšap 00045
Otvorenie nového výstavného projektu Múzea školstva a pedagogiky sa nieslo v znamení oslavy. Štyridsiate piate výročie založenia (v roku 1970) oslávilo múzeum spolu s vedením CVTI SR, ktorého je múzeum organizačnou zložkou, i s mnohými osobnosťami múzejnej, vedeckej obce, s ľuďmi literárneho a hudobného života a jeho priateľmi. Vernisáž výstavy pozostávala z programu, v ktorom pracovníci predstavili prostredníctvom živého kalendária históriu múzea s jeho mnohými úspechmi, ale i pádmi. Po slovách o minulosti nasledovalo vystúpenie Laca Lučeniča, známej slovenskej hudobnej legendy, ktorého kariéra sa začala rozbiehať práve v čase, keď sa zavŕšili snahy o založenie múzea. Oslava pokračovala video projekciou gratulácií ľudí, ktorí s múzeom v určitých etapách spolupracovali, či inak sa dotkli jeho života. Súčasťou osláv bolo otvorenie výstavy prezentujúcej to najlepšie zo zbierok múzea. S potešením sme konštatovali, že prítomných výstava zaujala, k čomu prispelo jej netradičné grafické a výtvarné stvárnenie. Možno i táto skutočnosť prispela k príjemnej atmosfére celého večera. Múzeum si dalo svoje „Ad revidendum“ v roku 2020 so snahou skonštatovať, že jeho uplynulé roky budú naplnené bohatou činnosťou v prospech kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.
2016 - 15. marec - spomienkový seminár pri príležitosti 100. výročia narodenia pedagóga Ondreja Pavlíka
Pracovníci Múzea školstva a pedagogiky každoročne pri príležitosti Dňa učiteľov usporadúvajú rôzne podujatia. Dňa 15. marca 2016 sa uskutočnilo spomienkové stretnutie k nedožitému 100. výročiu narodenia slovenského pedagóga, politického a verejného činiteľa akademika Ondreja Pavlíka (1916 – 1996). Cieľom podujatia bolo pripomenúť si život a diela jedného z najvýznamnejších slovenských pedagogických teoretikov druhej polovice 20. storočia. Bolo to nielen pripomenutie si jeho výročia, ale zároveň aj impulz k spracovaniu jeho osobného a vedeckého portrétu a neposlednom rade aj naplniť poslanie pamäťovej inštitúcie – kreovať historické povedomie aj v oblasti školstva a pedagogiky. Na podujatí odznelo sedem vystúpení pracovníkov múzea, vedecko-výskumných pracovníkov Historického ústavu SAV, akademikov i pamätníkov. Úvodom bol charakterizovaný fond O. Pavlíka uložený v Múzeu školstva a pedagogiky (M. Slezáková), mapovanie rokov jeho mladosti (V. Michalička), účasť O. Pavlíka v ľavicovom hnutí (T. Černák), podiel O. Pavlíka na príprave a presadzovaní reformy školstva po roku 1945 (E. Londáková), účasť O. Pavlíka na prvej konferencii k výkladu SNP (M. Mocko), spomienka na O. Pavlíka a vysokoškolského profesora (Z. Baďuríková) a pretlmočenie myšlienok O. Pavlíka na sklonku jeho života (M. Beňo). Na záver podujatia sa prihovoril krátkou spomienkou aj jeho syn Juraj Pavlík. Súčasťou podujatia bola aj ukážka publikácií O. Pavlíka a jeho osobných predmetov, ktoré múzeum vlastní vo svojom fonde.
2016 - 21. máj - noc múzeí a galérií
Múzeum školstva a pedagogiky, ktoré sa do podujatia Noc múzeí a galérií zapája už od úplného začiatku od vzniku tohto podujatia si pre návštevníkov počas 12. ročníka pripravilo program, ktorý prebiehal už od poobedných hodín. Návštevníci sa preniesli do minulosti cez historické spôsoby písania. Stali sa žiakmi, ktorí sa v minulosti učili písať alebo počítať. Prostredníctvom rytia do voskových tabuliek a počítania na drevenom počítadle sa ocitli v stredovekých kláštorných školách, písanie na drevené tabuľky ich prenieslo do éry maďarizácie a prvých gramofónov a prostredie mestských škôl a starých filmov zas pripomenulo písanie husím brkom a pierkom pomocou atramentu. Takto sme chceli návštevníkov oboznámiť a informovať o tom ako prebieha vzdelávanie o histórii školstva v našom múzeu.
Večerný kurátorský výklad k výstave MŠaP 00045 návštevníkom poodhalil zákulisie príprav výstavy a hlavné myšlienky netradičného spôsobu inštalácie exponátov vo výstave, ktorá bola pripravená pri príležitosti 45. výročia založenia múzea.
Počas celého dňa až do nočných hodín boli v múzeu návštevníkom k dispozícií kurátori a pracovníci, ktorých bežne počas návštevy nie je možné stretnúť.
2016 - 30. máj - mdd v múzeu - zbierkové predmety ožívajú
Ani v tomto roku sme nezabudli na Medzinárodný deň detí a pre našich najmenších návštevníkov zo škôlok a základných škôl sme pripravili špeciálny program. V spolupráci s divadelníkmi z MaKiLe, ktorí sa dlhoročne venujú hravým a originálnym predstaveniam sme v múzeu oživili dobové školské predmety. Cez príbehy šité na mieru staré predmety žijúce v múzeu ako napríklad školská kožená aktovka, drevená tabuľka na písanie, husacie brko, počítadlo alebo drevený peračník stretli svojich kamarátov zo súčasnosti a detičkám tak humorným spôsobom vysvetlili, že ani dnes po rokoch nie sú v porovnaní z novými predmetmi nepotrebné. Práve naopak, stali sa vzácnejšími, pretože ich do múzea chodia všetci obdivovať. Deti si zatancovali, zaspievali, naučili sa novú pesničku a okrem krásneho zážitku z predstavenia si odniesli aj cenné rady, že nie všetko, čo je staré, musí byť zlé.
2016 - 8. október - veľká stretávka spolužiakov zo zš charkovská a obyvateľov devínskej novej vsi
Pre bývalých žiakov Základnej školy na Charkovskej ulici v Devínskej Novej Vsi, miestnych obyvateľov a širokú verejnosť sme pripravili Veľkú stretávku. Tí, ktorí navštívili túto bývalú školu sa mohli potešiť pohľadom na školské fotografie, na ktorých sa často sami našli. Zaspomínali si tak na učiteľov, spolužiakov, dianie alebo zážitky zo školského prostredia, o ktoré sa podelili s pracovníkmi múzea. Záujmu sa tešila i inštalácia dobovej triedy z 50. - 60. rokov, ktorá ponúkala možnosť zasadnúť do drevených lavíc a vrátiť sa tak do dávnych čias. Tí menší objavovali čaro toho, ako sa učili ich starí rodičia a aké pomôcky v tom čase používali. Zároveň si mohli sami vyskúšať ako sa písalo pierkom a ako keď ešte žiaci nepoužívali zošity. Okrem zoznámenia sa so samotnými odbornými pracovníkmi múzea sa návštevníci oboznámili aj s plánmi budúcej obnovy školy, ktorú v minulosti navštevovali. Mnohí z bývalých učiteľov či žiakov školy darovali múzeu svoje školské predmety ako učebnice, zošity, fotografie. Podujatie bolo realizované aj vďaka finančnej podpore ZSE Nadácie, v spolupráci s občianskym združením Pro museum a pod milou záštitou starostu mestskej časti Devínska Nová Ves.
2016 - 10. november - z olympiády do múzea s matejom tóthom
V čase, keď sme pre potreby doplnenia výstavy Športovci v školských laviciach spovedali atléta Mateja Tótha verili sme, že sa mu podarí kvalifikácia na letnú olympiádu. Po pár mesiacoch, v čase jeho zápolenia (a ostatných slovenských športovcov) v Brazílii sme výstavu sprístupnili verejnosti a po radostnej správe, že práve Matej Tóth vybojoval pre Slovensko zlatú olympijskú medailu v disciplíne chôdza na 50 km, sme sa rozhodli, že s ním na jeseň usporiadame podujatie, ktoré umožní návštevníkom stretnúť sa s talentovaným športovcom. Podujatie sme nazvali Z olympiády do múzea v hlavnej úlohe s Matejom Tóthom, ktoré viedol športový encyklopedista a historik športu Igor Machajdík. Rozhovor sa niesol v znamení spomienok na školu a toho, do akej miery dokáže školské prostredie ovplyvniť rozhodnutia a úspechy talentovaného športovca. Rozprávanie dopĺňal melodickými skladbami spevák Peter Janků a do rozhovoru mali možnosť vstúpiť i návštevníci svojimi zvedavými otázkami. Niektorí sa potešili pohľadom na najcennejší olympijský kov, ktorý so sebou Matej Tóth priniesol.