výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
S_lavica 

Liatinová školská lavica

Školská lavica je charakteristickým zariadením školskej triedy. V stáročnej histórii školstva prešla rôznymi zmenami. Menil sa materiál, konštrukcia i tvar.
Na prelome 19. a 20. storočia došlo k zmenám v didaktike vyučovania. Pod vplyvom pedagógov ako Elen Keyová, Mária Montessoriová či Ovide Decroly, ale i lekárov, dochádzalo aj k úprave školského prostredia tak, aby bolo pre žiakov a študentov príjemnejšie a pohodlnejšie. Na základe týchto trendov vznikol koncom 19. storočia v USA nový druh lavice.

Naše múzeum má vo svojom fonde lavice tohto typu, vyrobené v budapeštianskej továrni Feiwell. Každá bola určená pre dvoch žiakov. Jej nohy a oporné prvky sú z liatiny a pripomínajú bočnice dobových šijacích strojov. Operadlo a sklápacie sedáky sú z drevených latiek. Drevená je tiež sklápacia písacia doska, ktorá niekoľkými konštrukčnými prvkami zohľadňuje ergonomické požiadavky. Je na nej otvor na dva kalamáre a v strede širšia drážka pre písacie potreby. Na podlahu sa pripevňovali skrutkami.

Lavice našli pracovníci múzea na povale budovy Obecného úradu v obci Budiš v okrese Turčianske Teplice, v ktorej bola kedysi škola. Ako sa ale dostali takéto, na svoju dobu technicky progresívne lavice, do obecnej školy, je záhadou.

03_20240a_porest_celok_1 04_20240a_porest_celok_1 09_20240a_porest_celok_1 16_20240a_porest_detail_1 17_20240a_porest_detail_1